Seminarski i Diplomski Rad

Fotografija 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 21 | Nivo: Filozofski fakultet Istočno Sarajevo

Sadržaj:
Uvod …………………………………………………………………………………...………… 3
Istorija.…………………………………………………………………………………...………. 3
Fotograf …………………………………………………………………………….……………. 5
Vrste fotografa ……………………………………………….………………………………….. 5
Fotografska oprema ……………………………………………...……………………………… 5
Fotoaparat ………………………………………………………………….……………………. 6
Digitalni fotoaparat ……………………………………………………………………………… 8
HDR …………………………………………………………………………….……………… 12
Astrofotografija ………………………………………………………………………………… 13
Makrofotografija ……………………………………………………………..………………… 13
Fotografija u novinarstvu ………………………………………………………………………. 14
Pravilo trećine ……………………………………………………………………….………….
15
Zanimljivosti …………………………………………………………………………………… 16
Pregled važnijih događaja u istoriji fotografije ………………………………...………………. 18
Zaključak …………………………………………………………………….…………………. 20
Literatura ……………………………………………………………………………………….. 21
Uvod
Fotografija je tehnika digitalnog ili hemijskog zapisivanja prizora iz stvarnosti na sloju materijala koji je osetljiv na svetlost koja na njega pada. Reč je nastala od grčkih reči  φως phos ("svetlo") i γραφις graphis ("crtanje") ili γραφη graphê, koje zajedno imaju značenje "crtanje pomoću svetlosti".  Istim nazivom se označavaju i tehnička delatnost i umetnička disciplina.
Istorija
Slika 1
Opisana u starom veku od  Aristotela,  kamera opskura  je, naročito od vremena  renesanse pa nadalje, služila  slikarima  i arhitektima  kao pomoćno sredstvo u prenošenju  crteža iz prirode. Njom su se služili, u slične, crtačke svrhe, i pioniri fotografije: Nieps, Dager i Talbot. Oni su poznavali principe optičkog prenošenja slike iz prirode pomoću svetlosti, ali je svaki na svoj način nastojao da sliku fiksira i sačuva je zauvek. Najraniju sliku načinjenu uz pomoć svetlosti i kamere opskure dobio je 1826. godine Francuz Nisefor Nijeps. On je upotrebio metalnu ploču premazanu tečnim rastvorom bitumena (asfalta) i izložio u kameri opskuri. Ekspozicija je trajala 8 sati. Ta fotografija (popularno nazvana “Pogled na golubarnik”) sačuvana je, a otkrio ju je 1952. godine istoričar fotografije Helmut Gernshajm (Slika 1).
Francuski slikar panorama i pozorišnog dekora (scenografija) Luj Mande Dager usavršio je Nijepsov postupak - sa kojim je prethodno sklopio ugovor o usavršavanju - unevši u proces soli srebra i dobio prve fotografije na posrebrenoj ploči 1837. godine. Dve godine kasnije, 19. avgusta 1839. Dagerovo usavršeno otkriće je zvanično objavljeno pred francuskom Akademijom nauka i poklonjeno svetu pod nazivom dagerotipija. Taj dan se smatra rođendanom fotografije. Dager je posrebrenu ploču izlagao jodnoj pari, a nevidljivu sliku učinio vidljivom tako što ju je razvijao (izazvao) u pari žive i fiksirao u rastvoru natrijum sulfita (tj. kuhinjske soli). Dagerotipije su bile unikati i mogle su se posmatrati samo pod određenim uglom.
Englez Vilijam Henri Foks Talbot je nezavisno započeo svoje eksperimente 1835. godine kada je dobio prve fotografske minijature na papiru. On je primenio drugačiji postupak koji je nazvao kalotipija (gr. lepi otisak).
Kasnije, pod pritiskom svoje porodice i javnosti promenio mu je naziv u talbotipija. Talbot je u kameru opskuru unosio papir prepariran srebrnim hloridom i tako dobijao negativ, od koga se, prosvetljavanjem (tj. kopiranjem) mogao dobiti neograničen broj pozitiva. Time je postavljen princip negativ-pozitiv na kome počiva savremena fotografija. Talbot je izneo u javnost svoje otkriće u Londonu, samo nekoliko meseci posle Dagera.

---------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturski.org 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: [email protected]

 

 

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!